
4.3 inches, 51.0 cm2 (~63.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$489
Display
4.3 inches, 51.0 cm2 (~63.3% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Removable Li-Ion 1520 mAh battery
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Dell |
| Model | Dell Streak Pro D43 |
| Dimensions | 124.9 x 64.5 x 10.3 mm (4.92 x 2.54 x 0.41 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~63.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Removable Li-Ion 1520 mAh battery |
| Talk Time | Up to 13 h (2G) / Up to 9 h (3G) |
| Standby | Up to 281 h (2G) / Up to 353 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB ROM, 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Practically unlimited entries and fields, Photocal |
| Processor | Dual-core 1.5 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 220 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Games | Yes + downloadable |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.