
4.1 inches, 47.8 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$424
Display
4.1 inches, 47.8 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Removable Li-Ion 1400 mAh battery
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Dell |
| Model | Dell Venue |
| Dimensions | 121 x 64 x 12.9 mm (4.76 x 2.52 x 0.51 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.1 inches, 47.8 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~228 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Video | LED flash | 720p |
| Battery | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Internal Memory | 1GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.