
7.0 inches, 142.1 cm2 (~62.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
7.0 inches, 142.1 cm2 (~62.4% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Li-Ion 4100 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Dell |
| Model | Dell Venue 7 |
| Dimensions | 193 x 118 x 9.6 mm (7.60 x 4.65 x 0.38 in) |
| Weight | 234 g (8.25 oz) |
| Colours | Black, Red |
| Screen Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~62.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 4100 mAh, non-removable (15.5 Wh) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.