
8.4 inches, 204.6 cm2 (~76.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
8.4 inches, 204.6 cm2 (~76.3% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 5900 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Dell |
| Model | Dell Venue 8 7000 |
| Dimensions | 215.9 x 124.2 x 6.1 mm (8.5 x 4.89 x 0.24 in) |
| Weight | 305 g (10.76 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 8.4 inches, 204.6 cm2 (~76.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~359 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 8 MP, f/2.4, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | Depth & motion tracking sensors | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 5900 mAh, non-removable (21 Wh) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 2.3 GHz |
| GPU | PowerVR G6430 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA |
| 4G | LTE (unspecified) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G Speed | HSDPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.