
3.5 inches, 34.9 cm2 (~54.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$304
Display
3.5 inches, 34.9 cm2 (~54.6% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1250 mAh battery
Processor
600
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Dell |
| Model | Dell XCD35 |
| Dimensions | 114 x 56 x 12.2 mm (4.49 x 2.20 x 0.48 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.5 inches, 34.9 cm2 (~54.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP, AF |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1250 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 240 h |
| Internal Memory | 256MB RAM, 512MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 600 MHz ARM 11 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Browser | HTML |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.