
6.67 inches, 107.4 cm2 (~73.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$400
Display
6.67 inches, 107.4 cm2 (~73.5% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 5800 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G | Available. Released 2020, December 07
| Brand | Ulefone |
| Model | Ulefone Armor 10 5G |
| Dimensions | 176.5 x 82.8 x 14.6 mm (6.95 x 3.26 x 0.57 in) |
| Weight | 328 g (11.57 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~73.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A, 5G |
| Main Camera | 16 MP, f/2.2 64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.2, 119 (ultrawide) 5 MP, f/2.8, (macro) 2 MP, f/2.2, (depth) |
| Video | LED flash, Panorama, HDR | 4K@30fps, 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5800 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, baroceptor, coulombmeter |
| Other | Front glass, aluminum back with rubber, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.