
1.3 inches, 5.5 cm2 (~35.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$43
Display
1.3 inches, 5.5 cm2 (~35.1% screen-to-body ratio)
Battery
Li-Ion 210 mAh
No cellular connectivity | Available. Released 2020, October 27
| Brand | Ulefone |
| Model | Ulefone Watch GPS |
| Dimensions | 42 x 37 x 12 mm (1.65 x 1.46 x 0.47 in) |
| Weight | 35 g (1.23 oz) |
| Colours | Black/Green, Black/Red, Pink/Blue |
| Screen Size | 1.3 inches, 5.5 cm2 (~35.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 240 x 240 pixels, 1:1 ratio (~261 ppi density) |
| Frequency | No |
| Battery | Li-Ion 210 mAh, non-removable |
| Card Slot | No |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G Speed | N/A |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | No |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.