
2.4 inches, 17.8 cm2 (~20.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$43
Display
2.4 inches, 17.8 cm2 (~20.7% screen-to-body ratio)
Camera
0.3 MP
Battery
Li-Ion 2100 mAh
GSM | Available. Released 2021, January 29
| Brand | Ulefone |
| Model | Ulefone Armor Mini 2 |
| Dimensions | 138 x 62.5 x 16.6 mm (5.43 x 2.46 x 0.65 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| Colours | Dark Gray, Camouflage |
| Screen Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~20.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) | Scratch-proof glass |
| Main Camera | 0.3 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 2100 mAh, removable |
| Internal Memory | 4MB 4MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.4 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio, built-in antenna |
| Java | No |
| Games | No |
| Messaging | SMS |
| Sensors | No |
Similar phones and alternatives
No comments yet.