
6.55 inches, 103.6 cm2 (~80.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$170
Display
6.55 inches, 103.6 cm2 (~80.4% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 4500 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Coming soon. Exp. release 2021, Februrary
| Brand | Ulefone |
| Model | Ulefone Note 11P |
| Dimensions | 166.9 x 77.2 x 10 mm (6.57 x 3.04 x 0.39 in) |
| Weight | - |
| Colours | Black, Red, Green |
| Screen Size | 6.55 inches, 103.6 cm2 (~80.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~268 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 8 MP, f/1.8 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) 5 MP, f/2.6, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | Dual-LED flash | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 28 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.