
1.55 inches, 7.7 cm2 (~43.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$54
Display
1.55 inches, 7.7 cm2 (~43.8% screen-to-body ratio)
Battery
Li-Ion 210 mAh
No cellular connectivity | Available. Released 2020, October 27
| Brand | Ulefone |
| Model | Ulefone Watch Pro |
| Dimensions | 48.7 x 36.1 x 12.2 mm (1.92 x 1.42 x 0.48 in) |
| Weight | 40 g (1.41 oz) |
| Colours | Black, Gray, Pink |
| Screen Size | 1.55 inches, 7.7 cm2 (~43.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 320 x 360 pixels (~311 ppi density) |
| Frequency | No |
| Battery | Li-Ion 210 mAh, non-removable |
| Card Slot | No |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G Speed | N/A |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, SpO2 |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.