
6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.0% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 5500 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2021, January 21
| Brand | Ulefone |
| Model | Ulefone Note 10 |
| Dimensions | 165.2 x 76.7 x 9.7 mm (6.50 x 3.02 x 0.38 in) |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| Colours | Black, Red, Aurora Green |
| Screen Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0 8 MP, f/2.0, AF 5 MP, (macro) 2 MP, (depth) |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 5500 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Unspecified |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Other | Plastic frame, plastic back |
Similar phones and alternatives
No comments yet.