
6.1 inches, 91.3 cm2 (~67.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
6.1 inches, 91.3 cm2 (~67.3% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 5580 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, August 17
| Brand | Ulefone |
| Model | Ulefone Armor 8 |
| Dimensions | 166 x 81.8 x 15 mm (6.54 x 3.22 x 0.59 in) |
| Weight | 282 g (9.95 oz) |
| Colours | Black, Orange, Red |
| Screen Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~67.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A Cat7 300/150 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.2 16 MP, f/2.2, (wide), PDAF 5 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.2, (depth) |
| Video | LED flash, Panorama, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5580 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 28, 66 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, baroceptor, coulombmeter |
| Other | Front glass, aluminum back with rubber, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.