
5.0 inches, 68.9 cm2 (~58.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~58.2% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, June 08
| Brand | Ulefone |
| Model | Ulefone Armor X7 Pro |
| Dimensions | 150 x 78.9 x 14.6 mm (5.91 x 3.11 x 0.57 in) |
| Weight | 234 g (8.25 oz) |
| Colours | Black, Orange |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~58.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat6 300/150 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, f/2.2 13 MP, f/2.2, (wide), AF 2 MP, (depth) |
| Video | Dual-LED flash | 1080p@30fps | 720p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.