
5.7 inches, 83.8 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$110
Display
5.7 inches, 83.8 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 5080 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, October 06
| Brand | Ulefone |
| Model | Ulefone Armor X8 |
| Dimensions | 160.3 x 79 x 13.8 mm (6.31 x 3.11 x 0.54 in) |
| Weight | 256.3 g (9.03 oz) |
| Colours | Black, Orange |
| Screen Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat6 300/150 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.4 13 MP, f/2.2, (wide), AF 2 MP, (depth) 2 MP, (depth) |
| Video | Dual-LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5080 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 28 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.