
6.52 inches, 102.6 cm2 (~80.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
6.52 inches, 102.6 cm2 (~80.6% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 4500 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, July 27
| Brand | Ulefone |
| Model | Ulefone Note 9P |
| Dimensions | 166 x 76.7 x 9.2 mm (6.54 x 3.02 x 0.36 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Colours | Aurora Blue, Midnight Green, Black |
| Screen Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~80.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A Cat7 300/150 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.2 16 MP, f/2.2, AF 5 MP, (macro) 2 MP, (depth) |
| Video | Dual-LED flash, HDR | 1080p@30fps | 720p@30fps |
| Battery | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.8 GHz & 4x1.5 GHz) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 28 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.