
6.7 inches, 112.7 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$326
Display
6.7 inches, 112.7 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Cancelled
| Brand | Ulefone |
| Model | Ulefone T2 Pro |
| Dimensions | 165.9 x 78.3 x 7.7 mm (6.53 x 3.08 x 0.30 in) |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| Colours | Black, Gold |
| Screen Size | 6.7 inches, 112.7 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2258 pixels, 19:9 ratio (~374 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0m 21 MP, PDAF 13 MP |
| Video | Dual-LED flash, HDR, panorama | 4K@60fps, 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.