
8.0 inches, 198.2 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
8.0 inches, 198.2 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Po 4400 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview 2 Speed Quad |
| Dimensions | 200 x 152.5 x 9.8 mm (7.87 x 6.00 x 0.39 in) |
| Weight | 472.4 g (1.04 lb) |
| Colours | White, Black |
| Screen Size | 8.0 inches, 198.2 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Po 4400 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 7 h |
| Standby | Up to 440 h |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.