
6.21 inches, 96.3 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
6.21 inches, 96.3 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP 13 MP
Battery
Li-Po 3400 mAh battery
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, May 26
| Brand | Allview |
| Model | Allview Soul X7 Style |
| Dimensions | 157.6 x 75.2 x 8.3 mm (6.20 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 184.7 g (6.53 oz) |
| Colours | Turcoise |
| Screen Size | 6.21 inches, 96.3 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE |
| Main Camera | 5 MP 13 MP, f/2.2, AF 0.3 MP, (depth) |
| Video | LED flash, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3400 mAh battery |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.