
5.7 inches, 81.1 cm2 (~78.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
5.7 inches, 81.1 cm2 (~78.4% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP 8 MP
Battery
Li-Po 2700 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, September
| Brand | Allview |
| Model | Allview V4 Viper |
| Dimensions | 145.8 x 70.9 x 8.5 mm (5.74 x 2.79 x 0.33 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| Colours | Blue, Red |
| Screen Size | 5.7 inches, 81.1 cm2 (~78.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~295 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP 8 MP, AF 0.3 MP, (depth) |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2700 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20, 38 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.