
6.8 inches, 115.4 cm2 (~82.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$185
Display
6.8 inches, 115.4 cm2 (~82.3% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP 13 MP
Battery
Li-Po 3500 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, January
| Brand | Allview |
| Model | Allview V4 Viper Pro |
| Dimensions | 171 x 82 x 8.8 mm (6.73 x 3.23 x 0.35 in) |
| Weight | 191.6 g (6.77 oz) |
| Colours | Dark Grey |
| Screen Size | 6.8 inches, 115.4 cm2 (~82.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 640 x 1352 pixels, 19:9 ratio (~220 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP 13 MP, AF 0.3 MP, (depth) |
| Video | LED flash | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3500 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 20, 38 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.