
9.7 inches, 291.4 cm2 (~67.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$174
Display
9.7 inches, 291.4 cm2 (~67.5% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Po 8000 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview 3 Speed Quad HD |
| Dimensions | 242.5 x 178 x 8.9 mm (9.55 x 7.01 x 0.35 in) |
| Weight | 645.4 g (1.42 lb) |
| Colours | White, Black |
| Screen Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~67.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~132 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Front Camera | Yes |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Po 8000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 8 h |
| Standby | Up to 570 h |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.