
3.5 inches, 36.5 cm2 (~49.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
3.5 inches, 36.5 cm2 (~49.7% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 1200 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview A4 Duo |
| Dimensions | 116.1 x 63.2 x 12 mm (4.57 x 2.49 x 0.47 in) |
| Weight | 110.6 (3.88 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~49.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 1200 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 8 h 20 min |
| Standby | Up to 200 h |
| Internal Memory | 512MB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cotex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 900 / 1800 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.