
4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.1% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Li-Ion 1700 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview A5 Duo |
| Dimensions | 126 x 64.4 x 11.5 mm (4.96 x 2.54 x 0.45 in) |
| Weight | 137.7 g (4.83 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 1700 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 6 h 40 min (2G) / Up to 6 h (3G) |
| Standby | Up to 220 h |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz Cotex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.