
4.3 inches, 52.6 cm2 (~59.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
4.3 inches, 52.6 cm2 (~59.9% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1700 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview A5 Quad |
| Dimensions | 129.2 x 68 x 10.9 mm (5.09 x 2.68 x 0.43 in) |
| Weight | 153.7 (5.40 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~59.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1700 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 6 h 30 min (2G) / Up to 5 h 30 min (3G) |
| Standby | Up to 212 h |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.