
7.0 inches, 137.9 cm2 (~58.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
7.0 inches, 137.9 cm2 (~58.7% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Li-Po 3000 mAh
Processor
Dual-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview City Life |
| Dimensions | 192.5 x 122 x 7.9 mm (7.58 x 4.80 x 0.31 in) |
| Weight | 282 g (9.95 oz) |
| Colours | White, Black |
| Screen Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~58.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Main Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 250 h |
| Internal Memory | 8GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.