
4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$98
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.0% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Li-Po 1350 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview E2 Living |
| Dimensions | 124.6 x 61.9 x 9.5 mm (4.91 x 2.44 x 0.37 in) |
| Weight | 119.8 g (4.23 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 720p@30fps |
| Battery | Li-Po 1350 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 7 h |
| Standby | Up to 200 h (2G) / Up to 200 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.