
4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$152
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 1850 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview E3 Living |
| Dimensions | 133.3 x 65.8 x 9.8 mm (5.25 x 2.59 x 0.39 in) |
| Weight | 135.5 g (4.80 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1850 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 8 h 40 min |
| Standby | Up to 230 h |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 3, 7, 20, 38 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.