
5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$261
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 2100 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview E4 |
| Dimensions | 140.7 x 70.2 x 8.6 mm (5.54 x 2.76 x 0.34 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2100 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 9 h 30 min |
| Standby | Up to 210 h |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 2, 3, 20, 38 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.