
4.7 inches, 60.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$174
Display
4.7 inches, 60.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 1750 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview Impera i |
| Dimensions | 135.8 x 67.2 x 7.2 mm (5.35 x 2.65 x 0.28 in) |
| Weight | 98.9 g (3.46 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) | Scratch-resistant glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, panorama | Yes |
| Battery | Li-Po 1750 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 7 h 20 min |
| Standby | Up to 200 h |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.