
4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$98
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.7% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1420 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview Impera M |
| Dimensions | 122.5 x 64.4 x 9.9 mm (4.82 x 2.54 x 0.39 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 480p |
| Battery | Li-Ion 1420 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 6 h 30 min |
| Standby | Up to 200 h |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.