
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$185
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.0% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview Impera S |
| Dimensions | 144.9 x 72.1 x 8.8 mm (5.70 x 2.84 x 0.35 in) |
| Weight | 156.2 g (5.50 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) | Scratch-resistant glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, panorama | Yes |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 8 h 20 min |
| Standby | Up to 200 h |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
| 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.