
1.77 inches, 9.9 cm2 (~20.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$22
Display
1.77 inches, 9.9 cm2 (~20.3% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Li-Ion 800 mAh
Processor
0
GSM | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview L4 Class |
| Dimensions | 108 x 45 x 12.8 mm (4.25 x 1.77 x 0.50 in) |
| Weight | 84.6 g (2.96 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 1.77 inches, 9.9 cm2 (~20.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Main Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 800 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 160 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| 2G | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1 |
| USB | miniUSB |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Java | No |
| Games | No |
| Messaging | SMS, MMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.