
2.0 inches, 12.6 cm2 (~24.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$22
Display
2.0 inches, 12.6 cm2 (~24.4% screen-to-body ratio)
Camera
1.3 MP
Battery
Li-Ion 950 mAh
Processor
0
GSM | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview M6 Stark |
| Dimensions | 109.8 x 47 x 12.7 mm (4.32 x 1.85 x 0.5 in) |
| Weight | 52 g (1.83 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~24.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Main Camera | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 950 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 4 h 30 min |
| Standby | Up to 230 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| 2G | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1 |
| USB | microUSB |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Java | No |
| Games | No |
| Messaging | SMS, MMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.