
3.5 inches, 36.5 cm2 (~51.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
3.5 inches, 36.5 cm2 (~51.5% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1400 mAh
Processor
670
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview P2 AllDro |
| Dimensions | 116 x 61 x 12.8 mm (4.57 x 2.40 x 0.50 in) |
| Weight | 124.6 g (4.37 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~51.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | Panorama | 480p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1400 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 6 h 10 min |
| Standby | Up to 250 h |
| Internal Memory | 512MB 256MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 670 MHz |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| 2G | GSM 900 / 1800 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.