
4.1 inches, 47.8 cm2 (~60.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
4.1 inches, 47.8 cm2 (~60.2% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 1900 mAh
Processor
670
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview P3 AllDro |
| Dimensions | 121.5 x 65.4 x 12.9 mm (4.78 x 2.57 x 0.51 in) |
| Weight | 135.5 g (4.76 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.1 inches, 47.8 cm2 (~60.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~228 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash, panorama | 480p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1900 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 6 h 40 min |
| Standby | Up to 300 h |
| Internal Memory | 512MB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Processor | 670 MHz |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| 2G | GSM 900 / 1800 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.