
4.3 inches, 52.6 cm2 (~61.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
4.3 inches, 52.6 cm2 (~61.9% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 1600 mAh
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview P4 AllDro |
| Dimensions | 127.2 x 66.8 x 9.8 mm (5.01 x 2.63 x 0.39 in) |
| Weight | 118.4 g (4.16 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~61.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED+ | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash, HDR | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1600 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 3 h 20 min |
| Standby | Up to 330 h |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz Cotex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.