
4.65 inches, 59.6 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
4.65 inches, 59.6 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 2100 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview P6 Stony |
| Dimensions | 136 x 67 x 8.6 mm (5.35 x 2.64 x 0.34 in) |
| Weight | 131.3 g (4.62 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.65 inches, 59.6 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~316 ppi density) | Corning Gorilla Glass 2 |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 1 MP |
| Video | LED flash, HDR | 720p@30fps |
| Battery | Li-Po 2100 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 5 h 30 min |
| Standby | Up to 260 h |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot), 16 GB included |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cotex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.