
5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2400 mAh
Processor
Hexa-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview P7 Seon |
| Dimensions | 157 x 77.7 x 8.4 mm (6.18 x 3.06 x 0.33 in) |
| Weight | 146.4 g (5.15 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2400 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 9 h 40 min (2G) / Up to 8 h 40 min (3G) |
| Standby | Up to 240 h (2G) / Up to 240 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Hexa-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.