
4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$315
Display
4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2200 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview P7 Xtreme |
| Dimensions | 139.7 x 66.3 x 8.5 mm (5.5 x 2.61 x 0.33 in) |
| Weight | 143.1 g (5.04 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IGZO IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) | Scratch-resistant glass |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2200 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 8 h 40 min |
| Standby | Up to 244 h |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.