
5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$326
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 6000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview P8 Energy |
| Dimensions | 152 x 76 x 8.5 mm (5.98 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 212 g (7.48 oz) |
| Colours | Black, White, Brown |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 25 h |
| Standby | Up to 750 h |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 38, 39, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.