
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$185
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.8% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 4000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Available. Released 2016, January
| Brand | Allview |
| Model | Allview P8 Energy mini |
| Dimensions | 143.3 x 72 x 8.9 mm (5.64 x 2.83 x 0.35 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Colours | White, Gray, Gold |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) | Asahi Dragontrail Glass |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4000 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 25 h (3G) |
| Standby | Up to 400 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.