
2.8 inches, 24.3 cm2 (~35.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$22
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~35.2% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 1280 mAh
Processor
0
GSM | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview Simply S5 |
| Dimensions | 123 x 56 x 10.2 mm (4.84 x 2.20 x 0.40 in) |
| Weight | 113.6 (3.99 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~35.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 1280 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 250 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| 2G | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 10 |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Java | Yes |
| Games | No |
| Messaging | SMS, MMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.