
6.2 inches, 96.9 cm2 (~82.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$358
Display
6.2 inches, 96.9 cm2 (~82.8% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 3000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, June
| Brand | Allview |
| Model | Allview Soul X5 Pro |
| Dimensions | 155 x 75.5 x 7.9 mm (6.10 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Colours | Gold |
| Screen Size | 6.2 inches, 96.9 cm2 (~82.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio (~402 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat7 300/150 Mbps |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0m 16 MP, f/2.0, PDAF 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 39, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Infrared face recognition, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.