
10.1 inches, 295.8 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
10.1 inches, 295.8 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio)
Camera
0.3 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Available. Released 2019, September
| Brand | Allview |
| Model | Allview Viva 1003G Lite |
| Dimensions | 246.2 x 171.7 x 10.7 mm (9.69 x 6.76 x 0.42 in) |
| Weight | 505.2 g (1.11 lb) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 0.3 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 8 h 20 min |
| Standby | Up to 400 h |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.