
2.4 inches, 17.8 cm2 (~28.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$22
Display
2.4 inches, 17.8 cm2 (~28.9% screen-to-body ratio)
Camera
QVGA
Battery
Li-Ion 1000 mAh
Processor
0
GSM | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview Start M7 |
| Dimensions | 119 x 51.9 x 11.9 mm (4.69 x 2.04 x 0.47 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~28.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Main Camera | QVGA |
| Video | No |
| Battery | Li-Ion 1000 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 5 h 15 min |
| Standby | Up to 140 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 300 entries |
| 2G | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Java | No |
| Games | No |
| Messaging | SMS, MMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.