
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$337
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2500 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview V1 Viper S |
| Dimensions | 144 x 71.8 x 8.9 mm (5.67 x 2.83 x 0.35 in) |
| Weight | 143.5 g (5.08 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 9 h |
| Standby | Up to 277 h |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.