
5.5 inches, 78.1 cm2 (~73.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$239
Display
5.5 inches, 78.1 cm2 (~73.3% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 3000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, February
| Brand | Allview |
| Model | Allview V3 Viper |
| Dimensions | 148.3 x 71.8 x 8.1 mm (5.84 x 2.83 x 0.32 in) |
| Weight | 143.6 g (5.08 oz) |
| Colours | Black, Silver, Gold |
| Screen Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~73.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~293 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 13 MP |
| Video | LED flash, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 20, 38, 39, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.