
4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 1800 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview Viper V1 |
| Dimensions | 137.5 x 68.4 x 7.9 mm (5.41 x 2.69 x 0.31 in) |
| Weight | 124.9 g (4.37 oz) |
| Colours | Black, White, Blue |
| Screen Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 6 h 20 min (2G) / Up to 5 h 30 min (3G) |
| Standby | Up to 280 h |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.