
7.9 inches, 193.3 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$206
Display
7.9 inches, 193.3 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview Viva H8 |
| Dimensions | 200 x 135.7 x 7.9 mm (7.87 x 5.34 x 0.31 in) |
| Weight | 374 g (13.19 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 7.9 inches, 193.3 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~162 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | 720p |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 400 h |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.