
7.9 inches, 193.3 cm2 (~69.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
7.9 inches, 193.3 cm2 (~69.5% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Allview |
| Model | Allview Viva Q8 |
| Dimensions | 200 x 139 x 7.5 mm (7.87 x 5.47 x 0.30 in) |
| Weight | 357 g (12.59 oz) |
| Colours | White, Black |
| Screen Size | 7.9 inches, 193.3 cm2 (~69.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~162 ppi density) |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 130 h |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.